6.Ay Aşısı Ateş Yapar Mı

, , 2 Comments

Bebeğiniz doğumunun altıncı ayını tamamladığı zaman; karma aşı, hepatit b aşısı ve çocuk felci aşısı bir arada yapılmaktadır. Sağlık ocaklarında bu aşılar üç iğne ve bir adet de ağız yoluyla verilen damla şeklindedir. Özel hastaneler ise şu anda ortalama 250TL bir fiyata iki iğne şeklinde yapmaktadırlar bu aşıları

Aşı bilindiği üzere güçsüzleştirilmiş dahası çoğalma özelliğini yitirmiş mikropların bebeğinizin vücuduna verilmesi olayıdır. Bebeğin vücudu bu mikropları güçsüz haliyle tanıyıp onları yener ve ileride bu hastalıklara yakalanma ihtimalini minimuma indirir.

Peki 6.Ay Aşısı Ateş Yapar Mı

Bu sorunun cevabı bebeklerin büyük bir bölümü için be yazık ki evet şeklinde olacaktır. Vücut kendisine verilen mikroplarla savaşırken vücut ısısı artacaktır. Ancak bu ateş maksimum 39 dereceye kadar çıkabilir. 39’u aşan ateşler tehlikelidir ve havale geçirtebilir bebeğinize. Genellikle bebeğin baş bölgesinde görülen bir ateş şeklindedir 6.ay aşısı ateşi. Bu süreçte bebeğinize ateş dürücü şurup verebilir ve alnına ıslak bez koyarak ateşi kontrol altında tutabilirsiniz. İlk gün 38 küsür derecede olan ateş ertesi gün 1 derece düşerek 37ler seviyesine geriler. Sonrasında normal seviyeye gelir. 24 saatten fazla süren ateş için mutlaka hekime başvurunuz. Ayrıca fışkırtarak kusma, ishal uyku hali gibi durumlarda da bir hekime danışmayı ihmal etmeyiniz.

 

2 Responses

  1. özge

    24 Ekim 2017 11:50

    6.ay aşısı ateşinden korunmak için aşı yaptırmaya giderken bir ölçek calpol içirin bebeğinize ben öyle yaptım ateşsiz atlattık şükür.

    Cevapla

Leave a Reply