Bebek Oto Koltuğu Tavsiyesi

Çocuklarımız için alacağımız herşeyin en iyisini olmasını isteriz. Tabi ki buna engel olan bir bütçe kısıtımız vardır. Bu yüzden bütçemiz dahilinde en iyi ürünü seçip en yüksek performansı almak isteriz.

Araba koltuğu alırken de fiyat skalası oldukça geniş. 250TL-3.000TL arasında pek çok model yer alıyor. Pahalı modeller daha fonksiyonel ancak bu kadarına gerek var mı tartışma konusudur. Öncelikle bir araba koltuğunda hangi özellikler bulunur maddeler halinde bunları ele alalım sonrasında ise hangilerinin nisbeten daha önemsiz olduğunu inceleyerek koltuk seçimimizi yapalım. İşte araba koltuğu tavsiyesi yazımız.

Araba Koltuğu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.İsofix Özelliği

araba koltuğu tavsiyesi

Otomobilinizde isofix özelliği varsa mutlaka isofixli bir araba koltuğu almanızı tavsiye ederiz. Çünkü isofix bağlantısı sayesinde koltuğu doğrudan otomobilinizin gövdesine monte edersiniz ve olası bir kaza durumunda daha güvenli hale gelir çocuğunuz. İsofix olmayan otomobillerde koltuk arabaya emniyet kemeri vasıtasıyla bağlanır.

2. Sağlamlık

Alacağımız oto koltuğu mutlaka sağlam bir malzemeden üretilmiş olmalıdır. Kalınlığı darbeleri engelleyebilmelidir. İnce plastikten yapılmış koltuklardan uzak durmak gerekir. Zaten birçok marka bu konudaki standardı yakalamış durumda.

3. Ters Bağlanabilme Özelliği

Bu aslında çok önemli bir konu. Çocuklar 105 cm boyuna ulaşana kadar oto koltuğu ters bağlanarak kullanılırsa olası kazalarda ölüm ve yaralanma risklerini %75’e kadar azaltmaktadır. Ters seyahat etmek bebeklerde kolay kolay mide bulantısına neden olmaz. Belki biraz sıkıcı olabilir fakat bu konuda ısrarcı olmak gerekir. Zira hayati bir konudur bu ve alacağımız araba koltuğunda olması tavsiye edilir.

4. Yatabilme Özelliği

Özellikle 9 ayın altındaki bebekler için oturmak hele de uzun süreli oturmak omurga açısından oldukça zararlı olabiliyor. Bu bakımdan alacağımız araba koltuğunda yatırılabilme özelliği olmalı. En azından belli bir açıya kadar yatması elzemdir.

5. Güvenlik Yastığı

Bebek Oto koltukları genellikle güvenlik yastığı yerine emniyet kemeri ile güvenli hale getirilmiştir. Ancak emniyet kemerleri otomobillerdeki gibi

bebek oto koltuk güvenlik yastığı

genişleyebilen kemerler değildir. Manuel olarak birkez ayarlanır ve esneme yapmaz sonrasında. Bu da bir takım sorunları beraberinde getirir. Gevşek bir kemer işlevini yerine getiremez ve kaza anında koruyuculuk özelliğinden uzak kalır. Sıkı bir kemer ise çocukları kolaylıkla bunaltır. Bu yüzden resimdeki gibi güvenlik yastığına sahip oto koltuklarını seçmenizi tavsiye ederiz.

6. 360 Derece Dönebilme Özelliği

Bu aslında biraz lüks bir özelliktir diyebiliriz. Mutlaka işe yarayacaktır ancak bu özellik fiyata ciddi bir şekilde yansıyor. Bu yüzden zaruridir diyemeyiz. Yukarıda anlatmış olduğumuz üzere ters bağlanabilme özelliği önemlidir ancak bunu 360 derece dönen bir koltukla yapmak zorunda değilsiniz. Ters bağlanabilme özelliği olan bir araba koltuğu bu konudaki ihtiyacınız karşılayacaktır.

Yukarıdaki kıstasları dikkate alarak bütçe kısıtınızla birleştirerek doğru seçimi yapabilirsiniz artık. Bunun dışında bazı araba koltuk tavsiyelerimiz daha olacak sizlere.

  • İkinci el koltuk almanızı önermiyoruz, çünkü hem hijyen açısından hem de iskeletinde ve darbe emicilik özelliği olan bölgelerde sorun olabilme ihtimalleri olabileceğinden çocuğunuzu riske atmayın. Koltukların içinde genellikle darbe emmesi için köpük bulunur ve bunlar 5 yıl kadar bir ömre sahiptir. Bir de doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınca bu ömür kısalabiliyor. Bu yüzden sıfır ürün tavsiye ediyoruz.
  • Eş dost tavsiyesi yerine kendi araştırmanızı mutlaka yapın. Kimi insan 150TL’ye aldığı ikinci el koltuktan çok menundur ve herkese tavsiyelerde bulunur fakat o koltukla kaza yapmış mıdır? O koltuk çocuğunu kazadan korumuş mudur sorularının cevabı muhtemelen hayır olacaktır. Bu sebeple mutlaka araştırıp doğru seçimi yapın. Ucuz yerine güvenli ve konforlu koltuklar tercih edin. Sonuçta yıllarca kullanılacak bir ürün alıyorsunuz.
  • Mutlaka deneme yaparak koltuk satın alın. İnternetten almayı düşünoyorsanız bile mağazalarda deneme yapabilirsiniz. Bunu tavsiye etmemizin sebebi kimi çocuk zayıf kimisi iridir, tüm çocuklar aynı koltukta rahat etmez. 0-13kg, 9-25kg, 9-36kg şeklinde koltuklar vardır. Bütçeniz el veriyorsa hepsini sırayla kullanabilirsiniz fakat bu şekilde pahalı oluyor derseniz 9-25 kg olan modeller ideal olacaktır. Zirar 9-36kg olan bir modele 12 yaşına kadar binilebilinmektedir, 9 aylık bir bebek bu koltukta pek rahat ve güvenli olmayabilir. Bu yüzden deneyerek almakta fayda vardır. Ayrıca koltuk bagajınıza sığabilecek boyutta olmalı. Çünkü her zaman otomobilinize bebekle binmeyeceksiniz ve zaman olacak 5 kişi binmeniz gerekecek. Bu durumda bagaja sığmayacak bir koltuk sorun olacaktır.

3 comments

  1. Bebek ürünleri ne kadar da pahalı :S İhtiyaç zaten bitmiyor bir de herşey çok pahalı olunca para yetmiyor.

  2. Ben chicco tercih ettim, fena değil ama iyi bir araştırma ile daha mantıklı bir seçim yapabilirmişim.

  3. Ben kızım için araştırma yapıyorum da çok kararsız kaldım. İkinci elden tamamen vazgeçtim ama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir