Bebek Grip Olursa Ne Yapılmalı

Bebekler mikropları tanımadığından onlara karşı oldukça dirençsizdirler. Bu sebeple grip gibi yaygın hastalıklara oldukça kolay bir şekilde yakalanırlar. Vücut mikrobu alınca hemen yenik düşer. Bu aslında bebeğe iyi bakım uygulanırsa iyi birşey. Çünkü bebeğiniz o mikrobu tanır ve ona dayanıklı hale gelir.

Bebekte Grip Belirtileri

  • Grip olan bebeğin burnu akar ve sıklıkla hapşırmaya başlar. Özellikle hapşırma sonrası burun akıntısı olur. Bu zamanla burun tıkanıklığına döner.
  • 37 ila 38 derece arasında ateş olur, bu yüksek ateş değildir ancak genelleikle 36.5 derece olan vücut ısısı yükselmiş olur.

Bebeklerde Grip Tedavisi

  • Öncelikle bebeğinizin rahat nefes almasını sağlamak için burun deliklerini açmalısınız. Bunu plastik burun aspiratörü ile yapmanızı öneriyoruz. Ancak burun aspiratörleri günde en fazla iki kez kullanılmaldır, burundaki kılcal damarlara zarar vermemesi açısından.
  • Bebeğinizde ateş varsa,ince giydirin ve gerektiği durumda ılık bir banyo yaptırmayı ihmal etmeyin.
  • Ateş yüksek seyrediyorsa ateş dürücü kullanabilirisiniz.
  • Bebeğinizi bol bol emzirin. Anne sütü onun en güçlü ilacıdır. Bebeğiniz hasta olduğu zaman anne vücudu ona özel süt salgılar. Bebeğiniz huysuzluk edip emmekte sorun çıkarıyorsa mutlaka göğüs pompası kullanarak onu doyurmaya çalışın.


Ayrıca bebeğinizi her türlü hastalıktan ve mikroptan korumak için bebeğinize yaklaşmadan önce ellerinizi bol su ile yıkayınız, ev dışında giydiğiniz kıyafetlerinizle onun temas ettiği yerlere oturmayınız, bebeğinizin bu kıyafetlerle temas etmesine izin vermeyiniz.

Bebeğinize bu süreçte doktora danışmadan kesinlikle antibiyotik vermeyiniz. Zira bu durumu daha da kötüleştirebilir. Antibiyorik vücuttaki faydalı bakterileri yok ederek grip sürecini ağırlaştırabilir.

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir