Bebeklere TV İzletmek

Televizyon son yıllarda evlerdeki hakimiyetini iyice arttırmış durumda. Özellikle akıllı televizyon olarak adlandırılan internet bağlantısı olan, uygulamaları olan televizyonlar bebekler için büyük tehlike arz ediyor. Bebeklere tv izletmek özellikle 0-2 yaş arasında oldukça zararlıdır. Bununla ilgili olarak yapılan birçok araştırma aynı sonucu vermiştir. 0-2 yaş arasında televizyon izleyen bebeklerde dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği gibi ciddi sorunlar baş göstermiştir.

Bebeklere 2 yaşına kadar televizyon kesinlikle izletilmemeli sonrasında ilse günlük en fazla 1 saate izin verilmelidir. Bu da tabi ki ebeveyn kontrolünde bir saat olmalıdır. Ancak biz bu bir saati de mümkünse kullanmamaktan yanayız. 2 yaşından sonra da bebeğinize kitap okuyarak, müzik dinleterek ve yaşına göre gelişim oyunları oynatarak daha nitelikli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklar birer hazinedir, onların içindeki cevheri bulmak anne babaların görevidir. Televizyon bu cevheri yok etmekten başka hiçbir işe yaramamaktadır. Faydası yok denecek kadar az olan bu uygulamayı hayatınızdan çıkarmak çocuğunuza yapabileceğiniz belki de en büyük iyiliklerden biri olacaktır. 0-2 yaş arasındaki bebeğinizle yapabileceğiniz aktiviteler aşağıdaki gibidir;

  • Bebeğinizin gözlerine bakın, onunla konuşun gülümseyin. İsmiyle hitap edin.
  • Ona dikkatini çekecek oyuncaklar verin, onlara dokunmasını algılamasını sağlayın.
  • Bebeğinizi ayna karşısına çıkarın kendini izlemesini sağlayın.
  • 6’ıncı aydan itibaren mama sandalyesine oturtup sizinle sofrada birlikte olmasını sağlayın, bu ona hem sofra alışkanlığı kazandıracaktır hem de sofradaki konuşmalar sayesinde kelimeler öğrenecektir.
  • Çocuk kitaplarını veya dergileri birlikte karıştırın bu hem onun ilgisini çekerek sessizce zaman geçirmesini sağlayacak hem de hayel dünyasını geliştirecektir.
  • Bebeğinizle bebek gibi değil doğal konuşun.
  • Ona kısa cümleler öğretin. Ba-ba gel-gi gibi hecelemeler yapın.
  • Bebeğinizle konuşun, ona olanı biteni anlatın. Yumuşak sesle şarkılar söyleyin.

Bebeğinizle yapılacak bunca şey varken bebeğe tv izletmek gibi zararlı ve kolaycı bir uygulamaya girmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir